دم کارساز اباعبدالله...

یادمه چند سال پیش مدینه که بودیم یک روز آقای جلالی مدیر کاروان می خواست ما را ببرد زیارت دوره ، همین مساجد اطراف حرم حضرت رسول (ص) را می خواست نشانمان بدهد. برای این کار داشت بحث می کرد با راننده ی سرویس هتل که ما را از هتل به حرم می برد. می خواست راضیش کند که یک ساعتی ما را اطراف حرم بچرخاند تا به بازدید این مساجد برویم . اما راننده که راضی نمی شد تکه کلامش شده بود: فندق ـ حرم! فندق ـ حرم! یعنی که مسیرم از همین هتل است تا همان حرم نه بیشتر و نه کمتر! آقای جلالی هم کم نمی آورد، هی می گفت: انا جلالی؛ یعنی بلاخره راضیت می کنم که البته نتوانست؛ خلاصه امروز که دیدم این مردمان شهر قم باز هم به دیدار آقا در بیت رهبری رفتند، حسودیم شد. حکایت این مردمان قم هم شده داستان آن راننده؛ مسیرشان با بیت رهبری گویی همان فندق ـ حرم ست!! خوشا به حالشان!!

*****

این شماره ی اشراق گیل را داشتم کار می کردم که برخوردم به مطلبی از آیت الله شجاعی؛ متن جالب و سر راستی بود؛ از بین تمامی مطالبی که برایم آمد این تنها متنی بود که در حین اینکه رویش کار می کردم همان طور می خواندمش! البته بعدا تصمیم گرفتن این متن را با مطلب دیگری از ایشان عوض کنند به خاطر مناسبت 28 صفر؛ و این همان متن است:

«حضرت اباعبدالله وسیله وسفینه ی نجات است. درعین این که در اصلاح خود می کوشید، درجلب محبّت ایشان هم بکوشید. وقتی دل شما برای اباعبدالله به درد می آید، باطنش سیراب شدن از شراب کوثر است. وقتی اشک از چشمتان می آید، نگاه به شراب کوثر است.

وقتی می میریم، اوّل ورود به برزخ خیلی سخت است واین حزن ها برای حضرت در آن جا باعث سرور می شود. وقتی ما متوجّه ی حضرت می شویم، به اندازه ی صلاحیّت وجودی خودمان به ایشان نزدیک شده ایم. خود حضرت زوّارشان را چه از نزدیک و چه از دور، شاهد هستند. حجاب زمان و مکان برای ایشان نیست، به شرط این که ما خیلی پراکنده نباشیم وحواسمان به اطراف نباشد، چون در آن صورت نزد امام نیستیم.

وقتی که شما حضرت را زیارت می کنید، روح شما حرکت می کند وبه اندازه ی صلاحیّتتان با آن بحرمعنا، ارتباط پیدا می کند وبرکاتی نصیب شما می شود که یک عمرهم نمی توانید آن را بفهمید. یک قاعده ی کلّی: هر چه را دوست داشته باشید وآن را تصوّر کنید، با آن یکی شده اید واین برای من و شما، کار درست خواهد کرد. اگر یک فرد خالص الهی را دوست داشتید، به سوی او رفته اید و اگر یک فرد ظلما نی را که محل سخط الهی است دوست داشته با شید، غضب الهی شامل حال شما می شود. توجّه به حضرت سیّد الشهداء، توجّه به خداست درعرش

آنچه از زیارت ایشان به ما می رسد، ازطریق عبادت صِرف به آن نمی رسیم. زیارت حضرت را برای خودتان برنامه کنید. اگراین کار را نکنید، بعداً لطمه خواهید خورد. از گریه برای ایشان غافل نشوید. چون در مقام گریه، دل می سوزد و وحدت خاص و راُفت خاصّی از ایشان نسبت به انسان خواهد بود. تنهایی گریه کنید یا دیگران را بگریانید. سعی کنید دیدتان در این مساُله عامیانه نباشد.

آنچه به درد ما می خورد، همین وحدت با حضرات اؤلیاست. این ها را بعد از مردن می فهمید. آن نظرخدا که باید ما را عوض کند، از این نمازها وتضرّع های ما به دست نمی آید، فلذا باید ذالقلبی را به دست آورید که با عنایت آن قلب عوض شویم. روی سیاه را کجا می شود برد؟ سعی کنید با وجهه سیّدالشهداء پیش بروید. حضرت سیدالشهداء با این که امام بوده اند در بین مردم، ولی زیاد از حالاتشان چیزی نقل نشده است. در مجموع چون خوف بالایی بر حضرتشان بوده، به نظر می آید که در اکثر اوقات در حال سکوت و فکر وعبودیّت بوده اند. از ایشان سؤال شده که چرا خوفتان بسیار شدید است؟ حضرت فرمودند: آنها می توانند از خوف قیامت در امان باشند که حالا درخوف باشند.

ایشان زیاد عبادت می کردند و وقار خاصی داشتند. حتّی جوانان بنی هاشم که دور وبر ایشا ن بودند با یک ادب خاصّی بودند. زیاد در فکر بودند. بسیار دلسوز بودند. وقتی حضرت شهید شدند، در پشتشان اثری بود. از علی بن حسین علیه السّلام دلیل را پرسیدند، فرمودند: ایشان هر شب برنامه ای داشتند که غذا و نان را به در خانه مساکین ببرند و این اثر همان بارهاست. آن دم کارساز حضرت، مشکلات را حل می کند. از توسّل به ایشان غفلت نکنید. نظر حضرت کارساز است. همین دم است که حال زهیر را در یک لحظه به حا ل دیگری مبدّل ساخت. نظرخدا درنظر سیّدالشهداء نهفته است. فراموش نکنید که قا بلیّت ها هم مهّم است.»

ادامه دارد... «پیاده شده از نوار استاد»

یا بنت الحسین

/ 4 نظر / 22 بازدید
سمیه

دیده ی ما چو به امید تو دریاست چرا به تفرج گذری بر لب دریا نکنی...

آسمون

یا باب الحوایج یا موسی بن جعفر... میلاد امام موسی بن جعفر (ع) مبارک عزیز[لبخند]

فگار

سلام دوست عزیز/خداقوت خدا خیر بدهد شما را و خیر بدهد حاج حسین قدیانی را که عمارهای واقعی (با عین) را با هم آشنا می کند. به من هم سر بزنید./خدا نگهدار

فگار

سلام دوست بزرگوارم. خدا قوت با مطلبی تحت عنوان:"به راستی رابطه "محرم" و "بهمن" ریشه در کجا دارد؟!" به روز هستم.