حرکت دائمی انسان ،بدون توقف به سوی خدا

                                           بسم الله الرحمن الرحيم

گذشتن از هر مانعی و فقط وفقط خداوند را طلب کردن ، يعنی کسی که به سوی خدا حرکت ميکنه اين موانع را هم کنار ميزنه و در اين موانع توقف نميکنه.

«خداوند را طلب کردن بدون توقف » هر مانعی که در زندگی به هر شکلی پيش مياد برای ما توفقه، البته اين حرکتها ، حرکتهای وجودی است نه حرکتهای مسافتی . حرکت اينه که امروز ۶ فروردينه ، امروزِ من غير از ديروز بشه ، اين ميشه تسبيح يعنی حرکت ميکنه ، جهتدار و هدفدار.

الله اکبر يعنی خدايا من هيچ چيزی نمی بينم و فقط تو اکبر هستی، خاک وقتی ميگه الله اکبر ، وصل شده به الله داره راه می اُفته ديگه ، تا اينکه به لقای خدا برسه .

آيات ۳۷-۳۹ سوره نور اومده : پاک مردانی که هيچ کسب و تجارت آنانرا از ياد خدا غافل نگرداند و نماز بپا داشته و زکوة فقيران دهند و از روزی که دل وديده ها در آنروز حيران و مضطربست ترسان وهراسانند ۳۷ تا خدا در مقابل بهترين اعمال ايشان جزاء و ثواب عطا فرمايد و از فضل واحسان خويش بر آنها بافزايد و خدا هرکه را خواهد روزی بی حد وحساب بخشد ۳۸ و آنانکه کافرند اعمالشان در مثل به سرابی ماند در بيابان هموار بی آب که شخص تشنه آنرا آب پندارد و به جانب آن شتابد چون بدانجا رسد هيچ آب نيابد و آن کافر خدا را حاضر و ناظر اعمال خويش بيند که به حساب کارش تمام وکامل برسد ( و کيفر کفرش بدهد) و خدا به يک لحظه حساب تمام خلايق ميکند ۳۹   

آنها که نور حقيقت بر دلهای آنها تابيده ،آنها را ازحرکت غافل نمی کنه ، از ذکر زبانی غافل نمی کنه ، اينها رجالی هستن که به نور حقيقت رسيده اند.

بهترين مساله حرکتی هم نماز است ،نمازی که متصّل باشه با خدا ، بدونی که به خدا چی داری ميگی، نور حقيقت بر دلای اينها تابيده ولی اونايی که کافر شدن (سراب ديدن فقط ) اينها به دنبال سراب رفتن که چون واقعی نيست  هر چه شخص به دنبال اون ميره عمرش از دست رفته و تباه شده ،کفار هم به دنبال يه گمشده ای هستن ولی راه را گم کردن دنبال جاه و مقام و رياست رفتن( اينا رو داشته باش عيبی نداره ولی مانع حرکتت نشه. )

در سوره حديد آيه ی ۲۰: اِعْلَموُا اَنَّما الْحَيوةُ الدُّنْيا لَعِبٌ وَ لَهْوٌ وَ زينَةٌ وَ تَفاخُرٌ بَيْنَکُمْ وَ تَکاثُرٌ فِی الْاَمْوالِ وَ الْأَوْلاد.... دنيا از پنج موضوع خارج نيست لعب(بازی بدون خواهش نفسانی)لهو(کارايی که از روی تمابلات نفسانی ) زينة (امور فانی را به صورت باقی انجام دادن) تفاخر و مباهات و پيوسته دنبال تکاثر و زياد کردن مال هستند .

مرحوم شيخ بهاءالدين آملی : خداوند اين پنچ مرتبه را به موازات سير عمر انسان بيان کرده ، در بچگی به دنبال لعب و در نوجوانی به لهو ، در جوانی به زينت مشغول است . به تمام متعلقات خودش نقش بقا ميده ، داشتن يه چيز خوبه ولی نقش بقا دادن به اون درست نيست ، انسان هر چه عمرش ميگذره حريصتر ميشه در جوونی انفاق ميکنه اما پير که ميشه دوست داره مال جمع کنه ، نفس انسان طوريه که تربيت در وجودش اثر ميزاره ، تا جوونه بايد خودشو بسازه وقتی سن بالا رفت ديگه عمل کردن براش سخت ميشه .

يه حديث پيامبر(صلی الله عليه و آله) هست که ميگه فرزند آدم پير ميشه و هر چی به سمت پيری ميره به موازات پيری دو خصلت  حرص و آرزوی دراز (بيشتر ميشه)(اصل حديث نيست بهاره همينجوری نوشته منم وقت نکردم دوباره ازش بپرسم )

 مقالات جلد سوم استاد شجاعی اصلاً همش برای حرکت است .

برای حرکت علما دستورات مختلف دادند شهيد اول ۲۴ دستور برای حرکت داده که من چندتاشو ميگم 

۱- تقوای الهی را فرا ديد خود قرار دهيد، بر همه ی حرکات و سکنات خودتون تقوا داشته باشيد ، مدام در مراقبه باشيد ،از خدا خوف و خشيّت داشته باش ، در خلوت و پنهانی از خدا شرم کن و آنچه که خوشايندش نيست انجام نده .

۲- در همه ی احوال خدا را به ياد داشته باش که عملاً دار ی ذکر ميگی، غير اين با زبونت هم ذکر بگو که زبان وقتی به ذکر عادت کرد نوزانی ميشه .

۳- ياد مرگ را نصب العين خود قرار بده و برای رسيدن به آن آماده باش برای اينکه ياد مرگ باشی روزی بيست مرتبه مرگ را ياد کن .

۴- با قلب و زبان دائم در استغفار باش و شکل استغفار هم به اين صورته ( با اينکه عيد نداريم اما به عنوان ته کيسه بهتون ميگم )

                          اللهم اغفرلی فانّی استغفرک و اتوب17.gif

لقمان ميگه زياد بگو اللهم اغفرلی ، خداوند در شبانه روز اوقاتی قرار داده که در اون ساعت دعا مستجاب ميشه و بعضی از اون ساعتا مجهوله، واسه همين ميگن زياد و هميشه ذکر داشته باشين تا اين دعاها تو اون ساعتا بيفته بالا ترين چيز اينه که خدا از آدم راضی باشه و اونو ببخشه(خدا17.gif)

                                   اللهم صل علی محمد و آل محمد وعجّل فرجهم

                                                اللهم عجّل لوليک الفرج 17.gif

                                                      ياعلی* يازهرا 07.gif

/ 4 نظر / 27 بازدید
سرادقي

سلام بسمه تعالی مطالب جالب و بدرد بخوری بود موفق و مويد باشيد به ما هم سر بزنيد

shamim

سلام خدا بهتون خير کثير بده خوش به حال شماکه تو کلاسا هستين اگه بدونی چقدر تواين غربت دلم برا اين کلاسا تنگه وقتی رفتين کلاس اخرش يه الحمدلله از طرف من بگو خدارو شکر که مينويسين خدارو شکر که خوندم انشالله سعادتی برای عمل بیابیم و برای رفع غفلت ...اللهم عجل لوليک الفرج بفدای مولای غريبمون يامولا علی ادرکنا بظهورالحجة

بينوا

خدابهت توفيق بده خيلي خيلي برا منم دعا كن.

قلم لطف

سلام ای باد!سلامی برسانی تواگرما درخدمت آن سرو خرامان نرسيديم روز ولايتعهدی آقامون مبارک باشه